SBOL Championship Show 13th November 2016
Held at Lutterworth, Leicestershire on Sunday 13th November 2016
Click here for photographs taken at the show
Judge: Mrs Gina Willis
Best In Show: Shianise Just Jemima
Res. Best in Show: Lighto The Twinkling Star Of Blossomrain (IMP BEL)
Best Puppy: Amarige Cacharel
Best Veteran: Ch Duckslake Majestic Spirit over Kalinski
Best Dog: Lighto The Twinkling Star Of Blossomrain (IMP BEL)
Res. Best Dog: Novaskaya Lysandro Lefay
Best Puppy Dog: Altunha Northern Lights
Best Bitch: Shianise Just Jemima
Res. Best Bitch: Hellas Blueagean Veroe from Blueaegean (Imp GRC)
Best Puppy Bitch:Amarige Cacharel
MINOR PUPPY DOG (2-0)
1. Altunha Northern Lights BPD
2. Furzeland Devon Warrior
PUPPY DOG (1-0)
1. Samnouska Spirit in the Sky
JUNIOR DOG (5-2)
1. Nikitta Silver Starchief at Trusam
2. Angelicus Cahlua
3. Annecy Galaxy Rock
YEARLING DOG (4-1)
1. Nikitta Silver Starchief at Trusam
2. Furzeland Devon Blaze avec Cocosamel
3. Annecy Galaxy Rock
NOVICE DOG (1-0)
1. Samnouska Spirit In The Sky
GRADUATE DOG (4-0)
1. Furzeland Devon Blaze avec Cocosamel
2. Zeelukzak Diamond Czar
3. Whitespirit Black
POST GRADUATE DOG (5-3)
1. Angelicus Sammie Sno It All
2. Whitespirit Black Prince
MID LIMIT DOG (5-2)
1. Novaskaya Lysandro Lefay RDB
2. Amarige Versace
3. Furzeland Devon Star JW
LIMIT DOG (4-2)
1. Lighto The Twinkling Star Of Blossomrain (IMP BEL) BD RBIS
2. Kalinski Dionysus avec Snosett JW
OPEN DOG (5-3)
1. Taronakits Kenko with Norjack
2. Ch Nikara Iced Diamond JW
VETERAN DOG (5-0)
1. Ch Duckslake Majestic Spirit over Kalinski BV
2. Nikitta Run With The Wind
3. Ch & Svk Gr Ch Smiliesam Strike Home
MINOR PUPPY BITCH (4-0)
1. Nikara Chasing Dreams for Taronakits
2. Furzeland Devon Diamond
3. Altunha Take Me To The StarsPUPPY BITCH (6-1)
1. Amarige Cacharel BPB BPIS
2. Belluchi Royal Snow First Lady (Imp MKD)
3. Nikara Chasing Dreams for Taronakits
JUNIOR BITCH (2-1)
1. Blossomrain Moonlight Song of Dynar
YEARLING BITCH (5-2)
1. Shianise Just Jemima BB BIS
2. Samnouska Diamond In The Sky
3. Zeelukzak Diamond Lady
NOVICE BITCH (3-1)
1. Blossomrain Moonlight Song of Dynar
2. Zeelukzak Diamond Lady
GRADUATE BITCH (3-2)
1. Snowshoe Summer Beauty
POST GRADUATE BITCH (4-1)
1. Snowshe Summer Beauty
2. Nikitta Katch Me If You Can
3. Vandreem Imperial Finesse for Appassionata
MID LIMIT BITCH (4-2)
1. Appassionata Lady In White
2. Miakra My Fair Lady
LIMIT BITCH (8-2)
1. Hellas Blueagean Veroe from Blueaegean (Imp GRC) RBB
2. Nikara Dancing With My Dream JW
3. Zaliki Princess Of Solomon
OPEN BITCH (10-2)
1. Nikara Diamond Tiara for Lireva
2. Blueaegean Aphrodite by Kalinski JW
3. Nikitta Born To Be Wild
VETERAN BITCH (8-4)
1. Arianrhod Otavan Lumi at Zaliki
2. Kimeekasams Miss Chief
3. Trusam Silver Starspirit
SPECIAL AWARD CLASSES
Judge: Mrs Pat Hutchinson
Special Award Class A – Special Junior (6-0)
1. Samnouska Spirit in the Sky
2. Belluchi Royal Snow First Lady (Imp Mkd)
3. Furzeland Devon Diamond
Special Award Class B – Special Post Grad (10-3)
1. Snowshe Summer Beauty
2. Zakaytia Angel of Mine
3. Zeelukzak Diamond Czar
Special Award Class C – Special Open (6-3)
1. Nikara Dancing with My Dream JW
2. Zeelukzak Ice’n Glorious At Zakaytia JW
3. Lighto The Twinkling Star of Blossomrain (Imp Bel)