SBOL Championship Show November 2015
Held at Lutterworth, Leicestershire on Sunday 8th November 2015
Click here for photographs taken at the show
Judge: Mrs Christina Chapman
Best In Show: Ch Blueagean Aphrodite by Kalinski JW
Best Opposite Sex: Vandreem Imperial Cruz
Best Puppy: Vandreem Imperial Salessi
Best Veteran: Ice Maiden Smile Yoshi & Us (IMP)
Res. Best Veteran: Karasea Mr Bojangles
Best Dog: Vandreem Imperial Cruz
Best Puppy Dog: Vandreem Imperial Stannis
Best Bitch: Ch Blueagean Aphrodite by Kalinski JW
Best Puppy Bitch: Vandreem Imperial Salessi
MINOR PUPPY DOG (4-0)
1. Sarnoushka Lunar Equinox
2. Shianise Just Johnson
3. Zeelukzak Diamond Czar
PUPPY DOG (6-0)
1. Vandreem Imperial Stannis BPD
2. Furzeland Devon Star
3. Taronakits Kall Me Kouki
JUNIOR DOG (7-2)
1. Archaeus Absolute Ice At Zenozak
2. Vandreem Imperial Frankel
3. Shianise Just Johnson
YEARLING DOG (7-3)
1. Angelicus Sammie Sno It All
2. Snowtsar Winter Storm
3. Vandreem Imperial Frankel
NOVICE DOG (4-1)
1. Sarnoushka Lunar Equinox
2. Snowtsar Winter Storm
3. Zakaytia Angel Of Mine
GRADUATE DOG (5-2)
1. Angelicus Sammie Sno It All
2. Fairvilla Imperial Dayne
3. Samitoft Iced Polar Bear
POST GRADUATE DOG (8-5)
1. Taronakits Krackerjack Of Troystar
2. Samoravich I’m Majik At Murmansk Ir Jun Ch
3. Samitoft Iced Polar Bear
MID LIMIT DOG (3-1)
1. Lighto The Twinkling Star Of Blossomrain (IMP BEL)
2. Nikara Dancing By The Light At Murmansk
LIMIT DOG (5-3)
1. Lighto The Twinkling Star Of Blossomrain (IMP BEL)
2. Samnouska King Of The Ice
OPEN DOG (11-3)
1. Vandreem Imperial Cruz BD BOS
2. SL/GD UK Ch Smiliesam Strike Home
3. Lireva’s Extreme Nobility
VETERAN DOG (5-1)
1. Karasea Mr Bojangles RBVIS
2. Ch Duckslake Majestic Spirit Over Kalinski
3. Aleski Rocket Man Of Troystar
MINOR PUPPY BITCH (5-1)
1. Samspring Charming Grace (IMP PRT)
2. Zeelukzak Diamond Lady
3. Shianise Just Jemima
PUPPY BITCH (5-1)
1. Vandreem Imperial Salessi BPB BPIS
2. Nikara Kall Me Kreateve
3. Samspring Charming Grace (IMP PRT)
JUNIOR BITCH (6-2)
1. Aleski Disco Diva
2. Altunha Baltic Smile
3. Vandreem Imperial Finesse For Appassionata
YEARLING BITCH (5-0)
1. Nikara Dancing With My Dream JW
2. Samnouska Shades Of White
3. Sarnoushka Penny Lake
NOVICE BITCH (5-1)
1. Nikara Kall Me Kreateve
2. Snowshoe Summer Beauty
3. Zakaytia Guardian Angel
GRADUATE BITCH (3-2)
1. Snowshoe Summer Beauty
POST GRADUATE BITCH (9-3)
1. Kalinski Royal Crystalenia Of Wintersleigh
2. Smiling Miracle Baltic Adventure At Altunha (Imp)
3. Cocosamel Chance
MID LIMIT BITCH (6-2)
1. Kalinski Dushka Maia
2. Kalinski Royal Crystalenia Of Wintersleigh
3. Tiksi Frosted Flame
LIMIT BITCH (7-1)
1. Zeelukzak Ice’n Glorious At Zakaytia JW
2. Gemora Royal Mischief Maker
3. Glynsam Snow Kitten At Roselaskia
OPEN BITCH (7-2)
1. Ch Blueagean Aphrodite by Kalinski JW BB BIS
2. Nikara Diamond Tiara For Lireva
3. Zeelukzak Polar Star
VETERAN BITCH (6-1)
1. Ice Maiden Smile Yoshi & Us (IMP) BVIS
2. Kimeekasams Miss Chief
3. Petsamo Santa Venus
SPECIAL AWARD CLASSES
Judge: Mrs P Luxmore-Ball
Special Award Class A – Special Junior (9-2)
1. Nikara Kall Me Kreateve
2. Taronakits Kall Me Kouki
3. Zakaytia Angel Of Mine
Special Award Class B – Special Post Grad (7-3)
1. Samitoft Iced Polar Bear
2. Cocosamel Chance
3. Fairvilla Imperial Dayne
Special Award Class C – Special Open (12-3)
1. Ice Maiden Smile Yoshi & Us (IMP)
2. Zeelukzak Ice’n Glorious At Zakaytia JW
3. Lireva’s Extreme Nobility