SBOL Championship Show November 2014
Held at Lutterworth, Leicestershire, 90 exhibits, Sunday 9th November 2014
Click here for photographs taken at this show
Judge: Mr Colin Brooks
Best In Show: SL/GD UK CH SMILIESAM STRIKE HOME
Res. Best in Show: Ch Vandreem Imperial Hermioni by Berezniki JW ShCM
Best Puppy: Nikara Dancing with My Dream
Best Veteran: Ch Vandreem Imperial Hermioni by Berezniki JW ShCM
BOS Veteran: Ch Duckslake Majestic Spirit over Kalinski
Best Dog: SL/GD UK Ch Smiliesam Strike Home
Res. Best Dog:
Best Puppy Dog: Nikara Dancing by the Light at Murmansk
Best Bitch: Ch Vandreem Imperial Hermioni by Berezniki JW ShCM
Res. Best Bitch: Nikara Diamond Jubilie with Norjack
Best Puppy Bitch: Nikara Dancing with My Dream
MINOR PUPPY DOG (2-1)
1. Zeelukzak Star Trooper
PUPPY DOG (5-1)
1. Nikara Dancing by the Light at Murmansk BPD
2. Nikara Dancing on Air to Arianrhod
3. Snowstar Winterstorm
JUNIOR DOG (4-0)
1. Kalinski Dionysus Avec Snosett JW
2. Nikara Dancing on Air to Arianrhod
3. Rosnorske Bertie Bolinger at Shianise
YEARLING DOG (5-0)
1. Taronakits Krackerjack of Troystar
2. Bentara Imperial Zameric at Shellover (Imp NZ)
3. Samoravich I’m Majik at Murmansk
NOVICE DOG (0-0)
GRADUATE DOG (2-0)
1. Cocosamel Antaeus
2. Lighto the Twinkling Star of Blossomrain (IMP BEL)
POST GRADUATE DOG (5-1)
1. Eisangel Dizzee Rascal
2. Samarind Kiwi Koru at Kizmar
3. Icemount Ky Krysta Bleu
MID LIMIT DOG (5-1)
1. Annakarenyna Sparkling Ice at Rosskaja JW
2. Taronakits Kenko with Norjack
3. Icemount Ky Krysta Bleu
LIMIT DOG (6-1)
1. Vandreem Imperial Debrusi
2. Taronakits Kit an Kaboodle
3. Aleski the One and Only JW
OPEN DOG (5-2)
1. SL/GD UK Ch Smiliesam Strike Home BD BIS
2. Ch Vandreem Imperial Kai ShCM
3. Annecy’s Masterful by Astrolkyka
VETERAN DOG (2-0)
1. Ch Duckslake Majestic Spirit over Kalinski BOSVIS
2. Ch Zamoyski Lucky Orlando JW
MINOR PUPPY BITCH (3-1)
1. Amarige Givenchy
2. Samnouska Time to Shine of Karenshko
PUPPY BITCH (7-2)
1. Nikara Dancing with My Dream BPIS
2. Hellas Blueagean Veroe from Blueagean (Imp)
3. Smiliesam Line Dancer TAF
JUNIOR BITCH (6-1)
1. Hellas Blueagean Veroe from Blueagean (Imp)
2. Kalinksi Dushka Maia
3. Kalinski Roay Crystalenia of Wintersleigh
YEARLING BITCH (4-1)
1. Vandreem Imperial Mirca
2. Kalinski Royal Crystalenia of Wintersleigh
3. Bentara Imperial Kiwi Gold of Furzeland (Imp NZ)
NOVICE BITCH (3-1)
1. Kalinski Royal Crystalenia of Wintersleigh
2. Sarnoushka Maggie Mae
GRADUATE BITCH (4-2)
1. Cocosamel Chance
2. Princess Tifa of Blossomrain
POST GRADUATE BITCH (6-2)
1. Appassionata Lady in White
2. Appassionata Lady Mystique
3. Zaliki Princess of Soloman
MID LIMIT BITCH (4-2)
1. Icemount Ky Luck be a Lady
2. Kokanski Kheltic Khefina at Icemount
LIMIT BITCH (11-5)
1. Taronakits It’s Keeta JW
2. Vandreem Imperial Chanel
3. Tiksi Snowfire
OPEN BITCH (10-3)
1. Nikara Diamond Jubilie with Norjack RBB
2. Ch Blueagean Aphrodite by Kalinski JW
3. Ch Ilyse Boschi Vecchi of Amarige (Imp)
VETERAN BITCH (6-0)
1. Ch Vandreem Imperial Hermioni by Berezniki JW ShCM BB, RBIS, BOS & BVIS
2. Sasoolka Sno Chance for Appassionata
3. Sayantsi Lavender Lace
JUNIOR HANDLING 12-16 years (1-0)
1. Amy Lepley
BRACE (3-1)
1. Young
2. Humphrey